Het is eind november, de herfstbladeren liggen op de stoep en overal in Amerika zitten families aan tafel met een gigantische kalkoen. Maar wist je dat Thanksgiving in Nederland ook steeds meer aandacht krijgt? Niet als officiële feestdag, maar als een soort cultureel importproduct dat langzaam maar zeker een plekje verovert in ons najaar. Van speciale diners in restaurants tot vrienden die een “dankbaarheidsavond” organiseren: de Amerikaanse traditie waait over. Dit jaar valt Thanksgiving op donderdag 26 november 2026, en de kans is groot dat je er op de een of andere manier mee in aanraking komt.
Thanksgiving is een van de belangrijkste feestdagen in de Verenigde Staten. Elk jaar wordt het gevierd op de vierde donderdag van november. De oorsprong gaat terug naar 1621, toen de eerste kolonisten in Plymouth samen met de inheemse Wampanoag-bevolking een oogstfeest hielden. Sindsdien is het uitgegroeid tot een nationale feestdag die draait om dankbaarheid, familie en, laten we eerlijk zijn, heel veel eten.
Het menu is bijna heilig: kalkoen met cranberrysaus, zoete aardappelen, pompoentaart en stuffing (een soort broodvulling). Amerikanen nemen er doorgaans een lang weekend voor vrij, en de dag erna volgt Black Friday, de beroemdste koopjesdag ter wereld. Dat Black Friday inmiddels ook in Nederland een begrip is, zegt eigenlijk al genoeg over hoe snel Amerikaanse tradities de oceaan oversteken.
Hoe komt het dat een typisch Amerikaanse feestdag voet aan de grond krijgt in een land dat al Sinterklaas, Kerstmis en Koningsdag heeft? Daar zijn een paar logische verklaringen voor. Ten eerste: we leven in een tijd waarin Amerikaanse series, films en sociale media onze cultuur enorm beïnvloeden. Denk aan de iconische Friends-aflevering met de kalkoen op het hoofd. Zulke beelden maken nieuwsgierig.
Ten tweede wonen er tienduizenden Amerikanen in Nederland. Vooral in steden als Amsterdam, Den Haag en Eindhoven organiseren zij Thanksgiving-diners waar ook Nederlandse vrienden en collega’s voor worden uitgenodigd. Zo proef je letterlijk een stukje van die traditie. En eerlijk, wie zegt er nee tegen een avond vol lekker eten en gezelligheid?
Daarnaast past het idee van een “dankbaarheidsmoment” goed bij een bredere trend. Mindfulness, bewust leven, stilstaan bij wat je hebt: het zijn thema’s die ook in Nederland populair zijn. Thanksgiving biedt daar een mooi haakje voor. Bekijk ook eens welke themadagen en inhaakmomenten er dit jaar nog op de planning staan. Je zult zien dat er steeds meer internationale dagen en tradities op de kalender verschijnen.
Wil je dit jaar zelf iets met Thanksgiving doen? Het hoeft helemaal niet ingewikkeld te zijn. Je kunt het zo groot of klein maken als je wilt. Hier zijn een paar ideeën:
Steeds meer restaurants in de grote steden bieden trouwens speciale Thanksgiving-menu’s aan rond eind november. Het loont om daar begin november al naar te kijken, want die tafels zijn snel bezet. Het is een perfect excuus om het najaar wat op te fleuren voordat de kerstdrukte begint.
Nederland heeft al een behoorlijk gevulde feestdagenkalender. Van Koningsdag tot Bevrijdingsdag, van Sinterklaas tot Kerst. Toch zijn er ook tradities die we bijna vergeten zijn. Lees bijvoorbeeld eens over vergeten feestdagen in Nederland en je ontdekt dat er vroeger veel meer werd gevierd dan nu. In dat licht is het eigenlijk niet zo gek dat er af en toe een nieuwe traditie bij komt, ook al komt die van de andere kant van de oceaan.
Thanksgiving wordt in Nederland geen vrije dag, dat is wel duidelijk. We hebben geen historische band met het oogstfeest van de pelgrims. Maar als informeel moment van samenzijn past het prima in de periode tussen Sinterklaas en Kerst. Sterker nog, eind november is voor veel mensen een rustig moment in de agenda. Benieuwd wanneer de grootste vakantiepiek in Nederland valt? Dat is zeker niet in november, wat betekent dat er juist ruimte is voor een extra gezellige avond.
Je kunt niet over Thanksgiving praten zonder Black Friday te noemen. In Amerika is de vrijdag na Thanksgiving traditioneel het startschot van het kerstwinkelseizoen, met extreme kortingen en lange rijen voor de winkels. In Nederland is Black Friday inmiddels volledig ingeburgerd. Webshops en winkelketens doen massaal mee, en consumenten weten de aanbiedingen te vinden.
Het is ironisch: de commerciële nasleep van Thanksgiving is in Nederland bekender dan de feestdag zelf. Maar misschien verandert dat langzaam. Nu steeds meer mensen weten wat Thanksgiving inhoudt, groeit ook de interesse in het feest achter de koopjesdag. Check trouwens welke week het is als je wilt plannen, want Thanksgiving valt dit jaar in week 48.
Of Thanksgiving ooit een echte Nederlandse traditie wordt, valt te betwijfelen. Maar dat hoeft ook niet. Het mooie is dat je er zelf iets van kunt maken. Een avond met dierbaren, goed eten op tafel en even stilstaan bij alles wat goed gaat in je leven. Daar heb je geen officiële feestdag voor nodig. Dus wie weet zit jij op 26 november 2026 ook aan tafel met een zelfgemaakte pompoentaart. Gewoon, omdat het kan.
Als je dit resultaat opslaat, kun je het later terugvinden in je account.